Metryka
Jarosław, ul. Przygrodzie, 2011
Nazwa według obowiązującej uchwały:
Przygrodzie
Historia nazwy:
Lokalizacja
Początek: N 50° 1′ 4.90″, E 22° 41′ 23.53″ |
Koniec: N 50° 1′ 5.03″, E 22° 41′ 51.13″
Nazwa
Przygrodzie - dawne przedmieście Jarosławia
Południowo-wschodnie przedmieście rozciągnięte było za bramą przemyską wzdłuż przemyskiego albo lwowskiego gościńca i zwało sie Przygrodzie - z powodu bliskości dawnego zamku albo grodu. Wśród niewielu domków podmiejskich widniał tu nieduży kościół św. Zofii z cmentarzem przeznaczonym dla zmarłych na zarazę. Dużo miejsca poza tym zajmowały majętności zamkowe, klasztorne i szlacheckie. Dolna część przygrodzkiego przedmieścia (Podgórze, Podzamcze) schodziła ze wzgórz obszernymi łąkami ku Sanowi, opasującemu je rozległym zakrętem.

Gottfried, Kazimierz,
Jarosław w XVIII wieku, nakł. Muzeum Miejskiego, Jarosław 1937
W dalszym ciągu przekracza ul. Badeniego ul. Fredry po moście kamiennym, a część miasta leżąca za parowem, ciągnąca się w dalszym ciągu przy ul. Batorego, Trzeciego Maja i Studenckiej, nosiła niegdyś nazwę Przygródka, jako przedmieście sąsiadujące z grodem. Przedmieście to posiadało własny kościół Św. Zofii, drewniany, modrzewiowy z kopulą, wzniesiony w r. 1573 kosztem Zofii Kostkowej. Józef II skazał go na zamknięcie i rozebranie, pozostała jedynie dolna część absydy, służąca za szopę, która stoi na niewielkim wzgórzu w ogrodzie realności Fecków przy ul. Badeniego 18. Przy tym kościele znajdowała się szkoła, dokoła niego cmentarz, na którego miejscu stoją sąsiednie domostwa.

Orłowicz, Mieczysław,
Jarosław: jego przeszłość i zabytki : (przewodnik ilustrowany), Uniwersytet Żołnierski w Jarosławiu, Lwów, Warszawa 1921